Apie mus

Mindūnai – gyvenvietė Molėtų rajone, prie kelio  114  MolėtaiKaltanėnaiIgnalina , Labanoro regioniniame parkeSeniūnijos ir seniūnaitijos centras. Yra biblioteka (nuo 1950 m.), paštas (LT-33004), ežerų žvejybos muziejus. Mindūnai išsidėstę Stirnių ežero pietvakarinėje pakrantėje, yra kempingas,  5 kaimo turizmo sodybos, pietuose plyti Mindūnų miškas, kuriame gausu uogų ir grybų.

Mindūnų apylinkėse gausu ežerų, miškų, į kuriuos vasarą susirenka labai daug poilsiautojų. Mėgstamas poilsiautojų Stirnių ežeras. Jis yra už 10 km į rytus nuo Molėtų. Toliau palei kelią į Labanorą yra du Tramio ežerai. Baltieji Lakajai , Siesarčio ežeras vilioja aplankyti šį kraštą. Čia prasideda Aukštaitijos nacionalinis parkas.

Kodėl verta aplankyti Mindūnus?

Mindūnų apžvalgos bokštas

Važiuojama iš Molėtų rytų Ignalinos kryptimi į Mindūnus. Gyvenvietėje bus posūkis į dešinę, vedantis į Labanoro regioninio parko pradžią. Pravažiavus kelių beržų eiles, toliau kelias driekiasi tarp gausybės parko pušų. Pavingiavę siaurais miško keliukais pasiekiate antrą aukščiausią Lietuvoje apžvalgos bokštą (36 m). Bokšto architektūrinis sprendimas primena liauną medžio stiebą, besiveržiantį į viršų. Aukščiau tik paukščiai ir dangus.

Išbandykite savo jėgas pasiekti bokšto viršų lyg kopiant ant devynaukščio namo stogo. Norint pamatyti įspūdingą gamtos panoramą, teks užlipti 214 laiptelių. Įveikiate aukščio baimę sraigtiniais laiptais. Pakylate virš medžių viršūnių. Tuomet kvapą gniaužia atsiveriantis kraštovaizdis tarsi iš paukščio skrydžio.

Žvelgiant į tolimas apylinkes – Labanoro regioninio parko šiaurėje – šiaurės rytuose driekiasi gaiviai žalios pušys, o vakarinėje dalyje tyvuliuoja vienas didžiausių rytų Lietuvos senovės ledynų kilmės ežeras – Baltieji Lakajai. Matosi jo salos ir pusiasaliai. Tai vaizdingiausias Aukštaitijoje Lakajų kraštovaizdžio draustinis, kuris driekiasi miškingų kalvų apsuptais Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų duburiais. Jie pasižymi unikaliais pusiasaliais, salomis, retų rūšių augalais, gyvūnais.

Bokšto prieigose įrengti laiptai Baltųjų Lakajų ežero šlaite, takelis, pontoninis lieptas, pastatytas stalų ir suolų komplektas, šiukšliadėžės, pavėsinės, dviračių stovas, lauko tualetas, įrengtas apšvietimas.

Didžiausias Lietuvoje Labanoro regioninis parkas apima Šventosios ir Žeimenos upių takoskyrą, miškai užima apie keturis penktadalius viso parko teritorijos. Kartu jie sudaro vientisą miškų masyvą, kuris vadinamas Labanoro giria. Tai viena didžiausių Lietuvos girių, o kartu ir vertingiausias parko turtas.

Ežerų žvejybos muziejus (Molėtų krašto muziejaus padalinys)

Ir ko tik nerasite užsukę į Ežerų žvejybos muziejaus kiemą! Pasidairykime!

Ežerų žvejybos muziejus

1988 m. vėlyvą rudenį, Mindūnų mokyklos kiemo ūkiniame pastatėlyje, atidarytas mokyklos Žvejybos muziejus. Jį įkūrė istorikė V. Mackonienė. Vėliau Žvejybos muziejus tapo Molėtų krašto muziejaus padaliniu. Muziejaus ekspozicijose galima pamatyti įvairių žvejybos įrankių, kuriais žvejojo Rytų Lietuvos žmonės XIX a. pabaigoje, taip pat susipažinti su archajine žvejyba ir sužinoti, kaip šis verslas keitėsi. Ekspozicija išdėstyta atstatytoje XIX a. žvejo pirkioje ir svirne. Seniausias muziejaus eksponatas yra įspūdingas 4 metrų ilgio XV a. luotas. Muziejuje eksponuojami senieji ungurių gaudymo prietaisai, senoviniai tinklai, automatinės meškerės ir kt. Eksponuojami linai ir kanapių pluoštas – pagrindinė žaliava tinklams megzti.

Ežerų žvejybos muziejuje įkurdinta įvairių gyvūnų iškamšų ir kailių kolekcija – net penkiuose žemynuose medžiojusio Antano Truskausko trofėjų ekspozicija. 120 skirtingų žvėrių ir paukščių iškamšų – tai tik trečdalis privačios kolekcijos, kurią jis padovanojo muziejui.

Į muziejų įeina ir daugiau ūkinių pastatų: žvejo kambarys, kamarėlė, žuvų rūkyklos. Kiemą puošia pynučių tvoros, gėlynai, senos valtys. XX a. gale šioje teritorijoje pastatyti trys liaudies skulptoriaus Stasio Karanausko stogastulpiai – vėžiavimui, žvejybai ir Mindūnų krašto gamtai. Šalia įrengtas baseinėlis, kuriame plaukioja žuvys.

Kaina: suaugusiems - 4 eur; mokiniams, studentams, senjorams, šeimai - 2 eur.

Gido paslaugos: ekskursijos iki 25 žmonių - 15 eur; ekskursijos virš 25 žmonių - 25 eur.

Darbo laikas:
II-VII 9-17 val. (paskutinis mėnesio trečiadienis – sanitarinė diena).

Molėtų krašto tradicinių amatų centras

Amatų centras saugo ir perduoda savo svečiams senųjų amatų, daugiausia susijusių su žvejyba, paslaptis. Bučių pynimas, tinklų nėrimas, lipdymas, vilnos vėlimas – ko tik čia nerasi... 

Kontaktinis asmuo: Erika Andrukonienė: +370 605 92563

Lankymo laikas: antradieniais - sekmadieniais 9:00 - 17:00

Muziejaus g. 7, Mindūnai, Molėtų r. (55.231880, 25.562756) (Žiūrėti žemėlapyje)
+370 698 33018
+370 698 33046